Turkcell R&D – Software Development Internship 2007 started

I have been working on my company’s summer internship program for the last five years; http://tonguc.oracleturk.org/index.php?s=turkcell+staj

Every year it starts with choosing the right people and matching them with the right team, we work on small assignments with candidates; https://tonguc.wordpress.com/2006/12/25/hello-world/

With the chosen ones we start for a three months internship and support them with an education program; http://apex.oracle.com/pls/otn/f?p=20898:1:332182477501552

This year Bilal is writing his experiences, this is unique since anyone will have a chance to follow the program with his chronicles;
http://www.bhatipoglu.com/entry.asp?id=6

It is always a great experience for me to study with young talented software engineers, I am sure someday these guys will have important contributions to this community :)

9 Comments

 1. 29.09.2007 tarihinde Bilal Hatipoglu yazmış:

  ..

  Turkcell 2008 Yaz dönemi için staj çalışmalarından bahsedeceğim. Daha önce bazılarınızla irtibatımda biraz bahsetmiştim. Turkcell’de 2008 Yaz döneminde Yazılım Geliştirme Departmanı’nda staj yapmak istiyorsanız, sene boyunca yapılan bazı çalışmalara vakit ayırmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Bu çalışmalar da bir dahaki yaz dönemi stajı(2008 yaz) için başlamak üzere. Bu e-maili size onu haber vermek için atıyorum. İlgileniyorsanız Hasan Tonguç Yılmaz ile irtibata geçerek çalışmalarda yer almak istediğiniz belirtmeniz yeterli olacaktır. Aşağıda kendisinden bahsedeceğim ve irtibat bilgilerini vereceğim.

  Öncelikle biraz Turkcell’deki stajdan ve bu pre-staj(bunu da yeni uydurdum ehheeh) çalışmalarından bahsetmek istiyorum:

  Q: Nedir bu çalışmalar, bir imtihan mı?
  A: Hayır, bu çalışmalar aslında okullarımızda hiç görmediğimiz, isimini bile pek duymadığımız Oracle konusuna sizleri ısındırmak, öğrenmenizi sağlamak amaçlı basit çalışmalar.

  Q: Neden böyle bir uygulama var ki?
  A: Bu uygulama tamamen öğrencinin faydası için. Oracle’ı ve Turkcell’de yapılmakta olan işleri sene içinde bir kaç basit çalışma ile öğrenmiş olarak staja başlamanız, staj süresince vaktinizi bunları öğrenmek için harcamaktan sizi kurtaracak ve kendinizi gerçek projelerde gerçek işleri yaparken ve gerçek tecrübeleri kazanırken bulacaksınız.

  Q: Nedir bunlar, kaç tane, ne kadar sürüyor, zor mu, okulumu aksatır mı?
  A: Teker teker sorun lütfen :P Tahmini olarak her ay bir tane olmak üzere 8 çalışma falan oluyor. Bu sene de değişeceğini sanmıyorum ama belki bir eksik veya bir fazla olur. Hepsi daha önce de dediğim gibi basit çalışmalar, fakat bilmediğiniz bir konu olacağı için biraz araştırıp öğrenmeniz gerekecek(zaten amaç da bu değil miydi :) ) aslında bir ay ayrılmış bir çalışma normal şartlarda iki haftasonunu ayırarak falan yapılabilecek düzeyde oluyor. Okulunuzu aksatmamasına özen gösteriliyor ve tabiiki bu şartlarda bazen gecikmeler de anlayışla karşılanıyor.

  Q: Bu çalışmalara kaç kişi katılıyor? Kaç kişi staja alınıyor? Staja alınmam için ne yapmam lazım?
  A: Çalışmalara katılan kişi sayısı ve staja alınan öğrenci sayısı tabiiki seneye göre değişiyor. Ancak şunu çok net söyleyebilirim ki, bu çalışmaları özenle tamamlayarak gerekli bilgi seviyesine ulaşan, Oracle üzerine çalışmayı düşünen-Oracle üzerine çalışmaktan ve bu çalışmalarda zevk alan arkadaşların staja mutlaka alınacağından emin olabilirsiniz.

  Q: Turkcell’de ne üzerine çalışılıyor?
  A: Turkcell’de yazılım geliştirme departmanında çoğunlukla Oracle-PL/SQL programlama ve Java üzerine programlama yapılıyor. Bu iki konu üzerinde staj yapılıyor. Geleceğinizi bunun üzerine kurmayı düşünüyorsanız veya “bakim neymiş bunlar, en aızndan öğrenirim, bakış açım genişler” diyorsanız bu çalışmalara katılmanızda fayda var. Bu çalışmalar sonunda staja alınmamış olsanız bile size neler katacağını tahmin bile edemezsiniz, düşünebileceğinizden çok daha fazla şey öğreneceksiniz.

  Q: Turkcell’de staj yapmanın ayrıcalığı ne?
  A: Öncelikle Turkcell’de stajyerlere gerçekten iyi gözle bakılıyor. Herken oraya staj için gelen kişilerin belli çalışmaları tamamlamış ve belli şeyleri bildiğinin ve Türkiye’nin en öneli üniversitelerinde başarılı öğrenciler olduklarının farkında. Ayrıca şu anda orada part-time ve full-time çalışan insanların bir çoğu da bu staj çalışmalarından geçmiş, staj yapmış, sonra part-time oalrak çalışmış ve mezun olunca full-time olarak devam etmekte olan insanlar. Turkcell’de staj sonrası işe alınma ihtimaliniz, gerçekten gerekli özeni göstermeniz ve istekli olmanız durumunda oldukça yüksek.

  Q: Tamam tuttum bu işi :) Başvurmak için neler isteniyor ve ne yapmam gerekiyor?
  A: Staj çalışmalarına esasında herkes katılabilir :) Ancak stajyer olarak tercih edilen(ve en verimli olan) 3. sınıf öğrencisi olmak(yani stajı 3. sınıf sonunda yapmak) ancak bunun yanında 2. veya 4. sınıf öğrencisi de olabilirsiniz, yeterince istekliyseniz bence siz de bu çalışmaları başarıyla tamamlayıp staja kabul edilebilirsiniz, veya bir sonraki sene için size avantaj olur. Bunun yanında, her ne kadar belirli bir ortalama şartı olmasa da okullarınızdaki başarınız staja kabulünüzün yanında, daha sonra devam etmeniz noktasında sizin için avantaj olacaktır, dolayısıyla not ortalamanız ve belli başlı nemli derslerden aldığınız notlar önemli. Bir de, istanbul’da okuyor olmak şart değil, Türkiye’nin herhangi bir yerinde okuyor olabilirsiniz. Nitekim Ankara’dan staj için yazın İstanbul’a gelen arkadaşlar vardı bu yaz. Staj yazın olacağı için okulunuzun nerede olduğu sizi üzmesin.

  ..

  http://www.bhatipoglu.com

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s